Życie w XXI wieku nie należy do najprostszych. Większość z nas żyje w ciągłym biegu i stresie. Wskutek tego często sięgamy po używki takie jak alkohol czy papierosy, a z powodu braku czasu na zdrowe gotowanie sięgamy po słodycze i niezdrowe przekąski, albo decydujemy się na obiad w barach szybkiej obsługi, czyli tak zwanych „fast foodach”. Oprócz tego musimy zmagać się z zanieczyszczonym powietrzem.

Te wszystkie czynniki negatywnie wpływają na nasz organizm, czego efektem są coraz częstsze problemy z trawieniem, ciągłe zmęczenie i brak snu, energii. Dodatkowo osłabiają się nasze włosy, pogarsza się wygląd skóry, pogarsza się nasza odporność.

Jak poradzić sobie z takimi problemami? Najlepszym rozwiązaniem jest detoks. W Internecie istnieje wiele różnych sposobów oczyszczenia organizmu. My jednak skupimy się na detoksie, podczas którego nasz organizm oczyścimy dzięki sokom.

Detoks sokowy

Ten rodzaj diety jest coraz bardziej popularny na całym świecie. Niezwykłą zaletą detoksu sokowego jest to, że jest dość prosty w wykonaniu, ponieważ jego podstawą są świeże produkty. Odpada nam przygotowywanie dość skomplikowanych dań. Soki w diecie przygotowywane są poprzez obróbkę na zimno, czyli ich tłoczenie. Z tego powodu mają one niezwykle wysoką wartość odżywczą.

Przygotowywanie soków

W zależności od upodobań zaleca się łączyć ze sobą owoce i warzywa we wszelaki sposób. Dodatkowo można pozwolić sobie na ich doprawienie z pomocą kolendry, cytryny czy imbiru. Dzięki temu sprawimy, że każdy sok będzie smakował zupełnie inaczej, dlatego podczas detoksu sokowego z pewnością nie zaznamy nudy.

Podczas diety należy odstawić przede wszystkim cukier, kawę, mocną herbatę oraz używki takie jak papierosy i alkohol. Zamiast tego warto sięgać w dużych ilościach po wodę mineralną i zieloną herbatę lub zioła. Jedna szklanka świeżego soku jest bardzo sycąca, nie zawiera jednak wiele kalorii oraz nie ma tłuszczu. Poza tym zawiera ogromną ilość minerałów i witamin.

Czas stosowania diety sokowej

Detoks sokowy powinien trwać około 5 dni. W tym czasie nie trzeba rezygnować z codziennych czynności. Należy jednak zrezygnować z wyczerpujących treningów, które można zastąpić medytacją, jogą lub innymi ćwiczeniami relaksacyjnymi. Ewentualnie zaleca się w tym czasie oddać się całkowitemu odpoczynkowi i regeneracji organizmu. Tym samym oczyścimy nie tylko nasze ciało, ale również naszą duszę.

Zakończenie diety nie powinno polegać na drastycznym powrocie do poprzednich nawyków żywieniowych. Mogłoby to spowodować niepożądane obciążenie organizmu.

Główne składniki diety

Kuracja składa się głównie z warzyw. Zaleca się spożywanie liściastych warzyw zielonych takich, jak jarmuż czy szpinak. Zawierają one ogromną ilość błonnika, który doskonale wpływa na pracę naszych jelit. Dodatkowo zawierają chlorofil, który wspomaga oczyszczanie organizmu z wolnych rodników i metali ciężkich.

Jeśli decydujemy się na gotowe soki, to z pewnością zauważymy, że często w ich składzie znajduje się imbir. Jeśli soki przygotowujemy sami, to starajmy się stosować go jak najwięcej. Działa on antybakteryjnie i rozgrzewająco na nasz organizm. Oprócz tego warto wykorzystywać cytrynę, której zadaniem w diecie jest odkwaszenie organizmu. Do soków możemy wykorzystywać owoce takie jak jabłka, owoce leśne czy pomarańcze. Z warzyw zaleca się również wprowadzenie marchwi, buraka, a nawet ogórka. Warto wykorzystać także kolendrę i miętę, które z pewnością zmienią smaki naszych soków.

Ważne informacje

Nie rozpoczynać diety podczas osłabienia organizmu lub przeziębienia. Wówczas detoks może okazać się negatywny w skutkach.

Całkiem możliwe, że na początku detoksu twój organizm będzie domagał się snu, będzie osłabiony i rozdrażniony, a nawet mogą pojawić się bóle głowy. Nie zniechęcaj się! Tak wygląda walka organizmu z toksynami. Przeczekaj ten trudny okres, a po pewnym czasie zauważysz pozytywne efekty kuracji sokowej.