Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak prawidłowa dieta wpływa na funkcjonowanie organizmu. Nie chodzi tylko o to co jesz, ale też ile i kiedy zjadasz. Zbilansowana dieta polega na dostarczaniu nie tylko właściwych składników odżywczych, ale na dostarczaniu ich w odpowiednim czasie. Czy wiesz, który z posiłków jest najważniejszy?

Pierwszy posiłek – czy jest on ważny?

Tak! To pierwszy posiłek w ciągu dnia jest najważniejszy – czyli śniadanie. Wiele osób błędnie myśli, że może go pominąć. Wiele osób woli w porannym pośpiechu nie tracić czasu na jedzenie. Są też ludzie, którzy wierzą, że najważniejszy jest obiad, bo je się go na ciepło i najczęściej ma najwięcej kalorii ze wszystkich spożywanych posiłków w ciągu doby.

Na dobry początek dania

Prawda jest jednak taka, że to śniadanie jest najważniejsze. Pomaga uzupełnić niedobory żywieniowe, które powstały w trakcie nocy. Dodaje energii, żeby przetrwać cały dzień. Ważne jest więc, by śniadanie było właściwie zbilansowane. Nie powinniśmy lekcewarzyć tego, co spożywamy na śniadanie. Najlepiej jest więc skorzystać z gotowych propozycji dietetyków bądź się nimi zainspirować, tworząc własne menu śniadaniowe.

Węglowodany

Najważniejsze jest to, by śniadanie było obfite w węglowodany. Najlepiej by były one długo uwalniane, wtedy posiłek da poczucie sytości na dłużej, a Ty nie będziesz rozglądać się za mało wartościowymi przekąskami. Dobrym wyborem na śniadanie jest domowa granola z bananem i jogurtem naturalnym albo jaglanka. Jeśli nie lubisz jej w tradycyjnej wersji, to do gotującej się kaszy możesz dodać łyżeczkę kakao i odrobinę mrożonych malin. W takiej formie na pewno Ci zasmakuje. Możesz też przygotować owsiankę. Szczególnie smaczna jest z dodatkiem owoców oraz bakalii. Dobrą praktyką jest unikanie białego pieczywa, które może w dalszym planie przyczyniać się do otyłości. Jeśli masz wybór, to stawiaj na chleb z mąki pełnoziarnistej.

Prawidłowe rozpoczęcie dnia

Śniadanie jest bardzo ważne i należy je spożyć do 30 minut po obudzeniu się. To bardzo ważne, bo wtedy właśnie nasz organizm najbardziej potrzebuje pokarmu. Wielu dietetyków poleca jednak, by przed śniadaniem wypić szklankę pewnego napoju. Najczęściej jest to woda z sokiem z cytryny lub woda z cytryną i łyżeczką miodu. Zadaniem tego napoju jest zakwaszenie organizmu oraz przyspieszenie metabolizmu. Należy pić go jak najszybciej po przebudzeniu. Zalecany jest szczególnie osobom, które chcą zrzucić kilogramy lub unormować pracę swoich jelit.

Warto też wspomnieć, że zaczynając dzień od szklanki wody, mniej zjemy na śniadanie. Rano możesz sobie pozwolić na więcej kalorii, bo zostaną one spalone w ciągu dnia. Ważne jest jednak, by nie przesadzać i nie zastępować wartościowych produktów, czymś o niskiej jakości. Na śniadanie nie jemy chipsów, czekolady, batonów czekoladowych. Unikajmy produktów zawierających dużo cukru. Warto jednak wiedzieć, że naturalne masło orzechowe bez dodatków cukru i tłuszczu palmowego, będzie doskonałym uzupełnieniem porannego posiłku.

Inne posiłki też są ważne

To, że śniadanie jest najważniejsze, nie zmienia faktu, że inne posiłki też są równie istotne. Powinno się jeść pięć razy w ciągu dnia – śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. Najbardziej obfity powinien być obiad, choć śniadanie dorównuje mu pod względem kaloryczności. Żeby być w dobrej formie, nie powinno się pomijać żadnego z posiłków. Powinny o tym pamiętać przede wszystkim osoby, które chcą schudnąć. Dzięki regularnemu spożywaniu nie ma problemu z przegłodzeniem. Nie odczuwa się wtedy też tak dużej pokusy podjadania, bo organizm nie gromadzi zapasów na czas niedoborów.